דיאטת הזון

מאכלים ע''פ הזון דיאט

דיאטת הזון פותחה ע"י ד"ר בארי סירס ב – 1984 וכוכבי הוליווד רבים כמו ג'ניפר אניסטון, צ'רלי שין ועוד אימצו אותה.

ד"ר סירס הגיע למסקנה במחקריו הרבים שמה שאחראי להשמנה העולמית ולמחלות כרוניות רבות המאפיינות את העולם המערבי הוא מצב מתמיד של דלקת בגוף אותה הוא מכנה – the silent inflammation.

למעשה בגופנו קיימת תמיד רמה מסוימת של דלקת שמטרתה להלחם באורגניזמים רבים הסובבים אותנו בכל שנייה. הבעיה כאשר הדלקתיות הזו גבוהה מהדרוש לגוף, באופן מתמיד.

ד"ר סירס טוען שהדרך להפחית את הדלקתיות היא באמצעות איזון הורמונלי ע"י דיאטת הזון ונטילת תוסף של חומצת השומן אומגה 3.

דיאטת הזון מורכבת מיחס מסוים של פחמימות, חלבונים ושומנים בכל ארוחה המאפשר איזון הורמונלי שיביא להאצת שריפת שומן בגוף, הפחתת מדדי הדלקת והסיכון ללקות במחלות כרוניות.

דיאטת זון - 30-40-30

וכמו שהיפוקרטס אמר – "תן למזונותיך להיות תרופותיך".

למעשה היום הרפואה מציעה מגוון תרופות להפחתת המצב הדלקתי בגוף, רק שלאלה תופעות לוואי לא נעימות. לכן, התרופה הטובה ביותר היא המזון שלא רק ללא תופעות לוואי, גם כיף להזין בו את הגוף, במיוחד שהוא מגוון וצבעוני.

 

תפריט לדוגמא לפי דיאטת הזון

ארוחת בוקר

 •  חצי כוס ברנפלקס + יוגורט 1.5% יופלה

 ארוחת ביניים

 • קפה הפוך

 ארוחת צהריים

 •  חזה עוף עם חצי כוס אורז וסלט

 ארוחת ביניים

 • 2 פרוסותלחם קל + קוטג'

 ארוחת ערב

 • קופסת טונה

 • חצי קופסת קוטג' 3% שומן
 • 2 פרוסות לחם קל
 • סלט

 

זון דיאט

אני בתור דיאטנית קלינית, עברתי הכשרה ע"י ד"ר בארי סירס לטפל בהשמנה ובבריאות הכללית באמצעות שיטת דיאטת הזון ואשמח להציע אותה כאפשרות למטופליי.

השוואה בין דיאטות

השוואה בין דיאטת אתקינס, אורניש, שומרי משקל ודיאטת הזון. מתוך כתב העת היוקרתי JAMA

המחסור בנתונים לגבי יתרונות בריאותיים של דיאטות פופולאריות משמעותי בנוגע לדאגת בריאות הציבור, בעיקר משום שמטופלים ורופאים מעוניינים להשתמש בדיאטות פפופולריות כאסטרטגיות אכילה למניעת מחלות.

מטרת המחקר להעריך את הרייטיינג והאפקטיביות של 4 דיאטות פופולאריות – אתקינס, דיאטת הזון, שומרי משקל ואורניש להפחתת משקל והפחתת הסיכון למחלות לב.

במרכז הרפואי האקדמי בבוסטון, נערך מחקר אקראי במספר גדול של משתתפים בעלי השמנה חריפה בין הגילאים 22-72 שסבלו מיתר לחץ דם, דיסליפידמיה או סוכר גבוה בצום. המשתתפים התחילו בדיאטה ביולי 20000 וסיימו בינואר 2002.

סך של 160 משתתפים נבחרו באופן אקראי לכל אחת מהדיאטות – 40 משתתפים בכל אחת מהדיאטות.

התוצאות נמדדו עפ"י שינויים במשקל ההתחלתי לאחר שנה ועפ"י מדדי סיכון למחלות לב.

ירידה ממוצעת במשקל לאחר שנה הייתה 4.8 ק"ג באתקינס(21 מתוך 40 משתתפים נשארו), 6 ק"ג בדיאטת הזון(26 מתוך 40 נשארו), 7.3 ק"ג באורניש(20 מתוך 40 נשארו) ו- 4.9 ק"ג בשומרי משקל(26 מתוך 40 נשארו).

כל אחת מהדיאטות הפחיתה באופן משמעותי את היחס בין LDL(כולסטרול רע) ל- HDL(כולסטרול טוב) ב- 10%, ללא השפעה מובהקת על לחץ דם או סוכר בדם בתוך שנה. בכל הדיאטות, ההפחתה בכולסטרול, מדדי דלקת ואינסולין הייתה קשורה באופן מובהק לירידה במשקל ללא הבדלים מובהקים בין הדיאטות עצמן.

השוואה בין דיאטות

מסקנות

כל אחת מהדיאטות הפופולאריות הפחיתה את משקל הגוף ומספר מדדי סיכון למחלות לב בתוך שנה. הדבקות בדיאטה הייתה נמוכה, על אף שדבקות גבוהה יותר הייתה קשורה לירידה משמעותית יותר במשקל והפחתת גורמי סיכון לתחלואת לב בכל אחת מהקבוצות.

 

3 תגובות
 1. רונית גול כהן

  אני מחפשת אתכם מזה זמן,שלחתי הודעה בפלאפון ולא חזרתם אלי אבקש במידת האפשר לחזור אלי תודה רונית

 2. אהובה

  היי דנייל המקסימה

  מדוע אין בתפריט1 פרי כמו תפוח עץ למשל?

 3. מיכל בן דור

  מעונינת לבדוק האם דיאטת זון מתאימה לצרכי.

  תודה על יצירת קשר.
  מיכל בן דור

השארת תגובה