דיאטת חלבונים

דיאטת חלבונים היא דיאטה המגבילה פחמימות כגון דגנים, ירקות עמילניים, קטניות ופירות ומורכבת מחלבונים וירקות.

דיאטת חלבונים מאיצה בדר"כ את הירידה במשקל ואם היא מורכבת מחלבונים רזים ושומנים טובים היא עשויה גם לשפר מדדים הקשורים למחלות לב, סוכרת והסינדרום המטבולי.

דיאטת חלבונים

אחד היתרונות אשר אנשים מוצאים בדיאטה זו הוא שישנם מאכלים בה אותם ניתן לצרוך ללא הגבלה.

גופנו משתמש בפחמימות כמקור דלק עיקרי. סוכרים ועמילנים מתפרקים לסוכרים פשוטים בתהליך העיכול. כך הם נספגים לזרם הדם ומשם עוברים לתאים באמצעות ההורמון אינסולין. חלק מסוכר זה משמש אנרגיה לגוף, לפעילויות כמו צעידה או פשוט לנשימה. חלק מן הסוכר נאגר בכבד, שרירים ותאים נוספים לשימוש מאוחר יותר או שנהפך לשומן.

התיאוריה העומדת מאחורי דיאטה דלת פחמימות (דיאטת חלבונים) היא שאינסולין מונע פירוק שומן בגוף ע"י כך שהוא מאפשר לסוכר לשמש לאנרגיה (ואז השומנים נשארים היכן שהם והגוף לא משתמש בהם לאנרגיה). מכאן שאם נוריד פחמימות מן התפריט, לא תהיה לגוף אנרגיה זמינה מסוכר והוא ייאלץ לפרק את השומן.

דיאטת חלבונים כוללת בתוכה בשר, עוף, דגים וביצים בנוסף לירקות לא עמילניים.

כמות של 50-150 גרם פחמימה ביום אופיינית לדיאטת חלבונים. ישנן דיאטות חלבונים שמאפשרות שילוב של פירות מסוימים וישנן כאלה שמשלבות בהדרגה כמות גדולה יותר של פחמימות עם התקדמות התפריט – לדוגמא דיאטת ה -17 יום.

דיאטת הזון היא דוגמא לדיאטה דלת פחמימות מתונה משום שיש בה פחמימות אך בכמות מאוד מוגבלת.

בניגוד, המלצות האיגוד הדיאטטי האמריקאי לפחמימות הוא בין 225-325 גרם בתפריט ממוצע של 2000 קלוריות.

האם דיאטת דלת פחמימות / דיאטת חלבונים תעזור לך לרדת במשקל?

דיאטת דלת פחמימות

רב האנשים יפחיתו במשקלם בעזרת כל דיאטה אשר מגבילה את הכמות הקלורית הנצרכת ביום – לפחות בטווח הקצר. בטווח הארוך, מחקרים הראו שרב האנשים חוזרים למשקלם העודף ויותר, ללא קשר לסוג הדיאטה שעשו. ישנם מחקרים שהראו שבדיאטת חלבונים אוכלים פחות משום שהכמות הגדולה של החלבון והשומן גורמות לתחושת שובע ממושכת יותר.

דיאטות חלבונים מסוימות עשויות להפחית סיכון למחלות כמו הסינדרום המטבולי, סוכר, יתר לחץ דם ומחלות לב. הן מסוגלות לשפר את הכולסטרול הטוב והטריגליצרידים בדם מעט יותר מדיאטות המכילות כמות מתונה של פחמימות.

האם ישנם סיכונים בדיאטת חלבונים?

אם אתם מתכוונים להוריד פחמימות בצורה דרסטית מן התפריט שלכם אתם עשויים לחוות מגוון תופעות בריאותיות זמניות כגון:

כאבי ראש, סחרחורת, חולשה, עייפות ועצירות.

כמו כן דיאטות חלבונים נוקשות עשויות לגרום לחסרים תזונתיים המובילים לשלשול, עצירות או בחילה. כדאי לשלב בדיאטות כאלה כמות קטנה של פחמימות עשירות בסיבים תזונתיים כדי להמנע מתופעות אלו. כמו כן, כדאי לשקול נטילת מולטי ויטמין ומעט מלח להמנע מתופעות לוואי אלו.

פחות מ-20 גרם פחמימות ליום עשוי לגרום למצב של קטוזיס – הגוף מפרק מאגרי שומן ליצירת אנרגיה וכתוצאה נוצרים גופי קטון הגורמים לבחילות, כאבי ראש, עייפות נפשית וריח רע מהפה.

עדיין לא ברור מהן ההשפעות הארוכות טווח של דיאטת חלבונים משום שרב המחקרים נערכו פחות משנה. ישנם מומחים ואני אחת מהם שסוברים שאכילת כמויות גדולות של חלבונים ושומנים מהחי עשויה להגביר סיכון למחלות לב וסוגי סרטן מסוימים.

דיאטת החלבונים של דנייל חרמון

דיאטת החלבונים שאני פיתחתי היא מאוזנת יותר ומורכבת ממאכלים המכילים שפע סיבים, ויטמינים ומינרלים. אני ממליצה לעשות אותה במשך שבועיים כאשר מתחילים תהליך של דיאטה ורוצים להעלות את רמת המוטיבציה או כאשר תקועים במשקל לאחר תקופה מסויימת של דיאטה.

דיאטת חלבונים – דוגמא לתפריט:

דיאטת חלבונים - דוגמא לתפריט

ארוחת בוקר:

  • שקשוקה מביצה אחת ו-3 חלבוני ביצה או חביתת ירק מביצה אחת ו-3 חלבוני ביצה
  • ירקות חיים חתוכים
  • גביע קוטג' 3%

 ארוחת ביניים:

  • 2 גביעי יוגורט ללא שומן

ארוחת צהריים:

  • מנת חלבון רזה ללא הגבלה אך בשפיות בתוספת מרק ירקות

 ארוחת ביניים:

  • מעדן סויה או כוס רוויון או גביע גבינת סקי עם פלפלים אדומים

 ארוחת ערב:

  • טופו או סייטן מוקפץ עם ירקות ברוטב סויה וצ'ילי
  • או פילה דג בליווי סלט ירקות עליים ואספרגוס בגריל
  • שקית אדממה
השארת תגובה