הנקה – שלא תתחרטי אחר כך

בתור דיאטנית קלינית ואמא צעירה החלטתי שמאוד חשוב לשתף בידע שצברתי לגבי הנקה.
הרעיון של הנקה מאוד משתנה מאחת לאחת, יש כאלה שרוצות רק לנסות, כאלה שמראש מחליטות להאכיל בפורמולה בלבד, כאלה שמשלבות וכאלה שהולכות על הנקה בלעדית בכל הכח.

הנקה

רבות מתקשות עם העניין עקב פציעות ובעיה בחיבור ומוותרות.

לאחרונה משרד הבריאות נכנס בכל הכח לנושא של עידוד הנקה וחלקנו מוצאות עצמנו מלאות רגשות מצפון על חוסר ההצלחה.

אז קודם כל חשוב לציין שכל אחת צריכה להיות שלמה עם החלטתה והכל בסדר! אם החלטת לא להניק ואת שלמה עם זה, אל תתני לסביבה לגרום לך להרגיש רע, הרבה מאיתנו גדלו על פורמולות והכל בסדר. אבל… אם באיזשהו מקום חשוב לך שהתינוק/ת יקבל/תקבל חלב אם יש כמה דברים שהייתי רוצה לחלוק איתך.

יתרונות ההנקה ידועים, החל מרכיבים המגנים מפני נגיפים במערכת העיכול, נוגדנים, הפחתת הסיכון להשמנה, הפחתת סיכון למחלות לב, קל לעיכול, חיבור אם-תינוק ועד לצבירת נקודות נוספות במבחני IQ.

כשבדקתי לעומק העניין גיליתי שישנם מחקרים מדעיים לא מעטים בהם הגיעו למסקנה שבחלב אם ישנם מרכיבים מסויימים שמשתתפים בהתפחות המח ואחראים על קוגניציה, גודל המח והרכבו. מייחסים זאת לחומצות שומן חיוניות LCPUFA הנמצאות בדגים והוכנסו לאחרונה גם לפורמולות אך סבורים כי ישנם מרכיבים נוספים בחלב שעשויים להיות קשורים לכך ואיננו יודעים עדיין הכל. גם תכולת הכולסטרול בחלב אם נמצאה גבוהה יותר, דבר הכנראה חיוני להתפתחות המח.

אז החדשות הטובות הן שמחקרים הראו שגם מתן של 70 מ״ל של חלב אם בלבד מספקים לתינוק את כל הרכיבים החיסוניים של האם וזה כל כך משמעותי כי אם לא הסתדרת עם ההנקה אך את יכולה לבצע 2-3 שאיבות ביום ולשמר כמות כזו הרי הרווחת!

הנקה

ולאלה שבהריון ושוקלות את העניין. סוד ההצלחה טמון לרוב בהחלטה. 😉

אם תגידי אני רוצה לנסות את מכינה את עצמך לאפשרות שתכשלי ואם תכניסי לעצמך לראש שאת מתלבשת על העניין בכל הכח, רוב הסיכויים שתצליחי.

ושוב… זכרו את חופש הבחירה, גם כך זו תקופה לא קלה.

והעיקר שהכל יהיה בהנאה!

אתן מוזמנות לדבר, לשאול ולשתף!

השארת תגובה