13 מאכלים שמעוררים את מערכת החיסון

הכנתי לכם רשימה של מאכלים שכדאי להוסיף החורף לתפריט היומי על מנת להתחזק ולנסות להתחמק מהשיעול והצינון

1) סמבוק

מיצוי שלו במעבדה חסם וירוסים של שפעת אך דרושים מחקרים נוספים. הפרי עצמו עשיר בנוגדי חמצון ויש לו יכולת אנטי דלקתית.

2) פטריות שמפניון

מכילות את המינרל סלניום ונוגדי חמצון. רמות נמוכות של סלניום בגוף קשורות לשפעות חזקות יותר. הן מכילות גם ויטמין B, ניאצין וריבופלבין שגם להם תפקיד בבריאות מערכת החיסון. מחקרים בבעלי חיים גם הראו שלפטריות השפעה, אנטי – ויראלית, אנטי – בקטריאלית ואנטי – סרטנית.

3) אוכמניות

האוכמניות בעלות צבע כהה, עשירות בנוגדי חמצון הקרויים אנטוציאנינים. נוגדי חמצון שלעצמם נלחמים בהזדקנות הגוף ובמחלות. הפרי נמכר בדר"כ קפוא ברשתות הסופרים.

4) כרוב

מקור לגלוטטיון המחזק את המערכת החיסונית. כרוב קל למצוא והוא לא יקר. נסו להוסיפו למרקים או כחטיף בכל צבעיו כדי להגניב נוגדי חמצון נוספים ולהעלות את הערך התזונתי של הארוחה.

5) שקדים

חופן שקדים עשוי לתמוך במערכת החיסונית במצבי מתח. מנה של רבע כוס מספקת כמעט 50% מההמלצה היומית של ויטמין E המחזק את מערכת החיסון. הם מכילים גם ריבופלבין וניאצין, ויטמיני B שעשויים להרגיע במצבים של סטרס.

6) אשכולית

עשירה בויטמין C. מחקרים לא הוכיחו עדיין שאפשר לקבל כמות מספקת של ויטמין C ממזון בלבד, ללא תוספים כדי לעזור בטיפול בשפעת או התקררות. עם זאת, אשכולית עמוסה בפלבנואידים – רכיבים כימיים טבעיים המחזקים את פעילות המערכת החיסונית. לא אוהבים אשכולית? נסו תפוזים או קלמנטינות.

7) נבט חיטה

נבט חיטה הוא חלק מזרע החיטה שמאכיל את הנבט התינוק לכן הוא עמוס בנוטריאנטים. יש בו אבץ, נוגדי חמצון וויטמינים מקבוצה B בין ויטמינים ומינרלים חשובים נוספים. נבט חיטה הוא גם תערובת טובה של סיבים, חלבון ושומן בריא.

8) יוגורט דל שומן

גביע יומי מפחית את סיכוייכם לחטוף שפעת. חפשו תוויות בהן מופיע "חיידקים חיים ופעילים". חוקרים מאמינים שחיידקים אלו עשויים לחזק את המערכת החיסונית. חפשו גם ויטמין D. מחקרים אחרונים מצאו קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D וסיכון גבוה יותר להתקררות ושפעת.

9) שום

מציע מגוון נוגדי חמצון הנלחמים בפולשים למערכת החיסון. בין מטרות השום נמצא ההליקובקטר פילורי, בקטריה הקשורה לאולקוס וסרטן קיבה. טיפ לבישול: קלפו, קצצו והשאירו למשך 15-20 דקת לפני הבישול כדי לשפעל אנזימים מעוררים את מערכת החיסון.

10) תרד

ידוע כ"מזון על", עשיר ברכיבים תזונתיים. מכיל חומצה פולית, המסייעת לגוף לייצר תאים חדשים ותקן DNA. הוא מכיל סיבים תזונתיים, נוגדי חמצון כמו ויטמין C ועוד. אכלו תרד תרי או מבושל קלות כדי לקבל את הרווח המקסימלי.

11) תה

ירוק או שחור? שניהם עמוסים בפוליפנולים ופלבנואידים הנלחמים במחלות. נוגדי חמצון אלו מנטרלים רדיקלים חופשיים המזיקים לתאים. מכילי ונטולי קפאין עובדים באותו אופן.

12) בטטה

כמו גזרים, בטטות ממכילות את נוגד החמצון בטא קרוטן, המנטרל רדיקלים חופשיים מזיקים. יש בהן גם ויטמין A , הקשור להאטת תהליך ההזדקנות ועשוי להפחית סיכון סוגים מסוימים של סרטן.

13) ברוקולי

קל למצוא אותו בחנויות ולשלב אותו במאכלים, ברוקולי מעורר את מערכת החיסון. מחקר אחד דיווח על כימיקל בברוקולי שהאיץ את המערכת החיסונית בעכברים. זאת ועוד, הוא מלא ברכיבי תזונה המגנים על הגוף מפני נזקים. הוא מכיל ויטמין A, ויטמין C וגלוטטיון. הוסיפו גבינה דלת שומן לברוקולי ואכלו.

השארת תגובה