התזונה בהשקפת היוגה

התזונה בהשקפת היוגה היא בבסיסה אכילת כמויות קטנות של מזון בעל ערך תזונתי גבוה. מזונות בעלי ערך תזונתי גבוה הם אלו הממריצים את אנרגיית החיים של הגוף ושאינם מייצרים רעלים.

תזונה - יוגה

המזונות הבסיסיים בתפריט הם פירות, ירקות, דגנים מלאים וזרעים.

למעשה עקרונות אלו מומלצים כתזונה נכונה לכל אדם בהתבסס על מחקרים עכשוויים.

ירקות

מומלץ לגוון בירקות המכילים כמות גבוהה יותר של חלבון ועשירים במיוחד בויטמינים ומינרלים כמו חסה, כרוב, ברוקולי, ספירולינה, עשב חיטה, דלעת וסלק אדום.

פירות

פירות חיים מכילים סוכר ולכן יש להזהר בכמותם אך אין לוותר עליהם. פירות נחשבים למזון עם תכולה גבוהה של אנרגיית חיים והם מספקים אנרגיה זמינה לגוף. יוגיסטים נהנים משילוב של פירות חיים בתפריטם בעיקר לפני התרגול.

בשר

הרבה יוגיסטים הם צמחוניים אך לא כולם. ההמלצה היא לאכול בשר בכמויות קטנות משום שהוא נחשב למאכל מפחית אנרגיה. כמות גדולה של בשר תעכב את ההתקדמות ביוגה.

רצוי לאכול מזון כמה שיותר טרי משום שאחסון ממושך מפחית את ערכם התזונתי של מזונות.

 • על התפריט היומי שלנו לכלול ברובו מזון חי. לדוגמא פירות, ירקות, שקדים, אגוזים וזרעים. בצורה זו המאכלים שומרים על הפעילות האנזימתית שלהם ועל וערכם התזונתי.
 • יש להמעיט בצריכת כמויות גדולות של מלח המושך עמו החוצה מן הגוף ויטמינים ומינרלים חיוניים. מעבר לכך, מלח מעלה את לחץ הדם ואחראי לתוחלת חיים נמוכה יותר.
 • טמפרטורת המזון המועדפת לאכילה היא כזו שאינה קיצונית, מאכלים ומשקאות קרים מאוד או חמים מאוד עלולים לעשות נזק לושט.
 • בתזונת היוגה סוכר נחשב לרעל ויש להמנע ממנו ככל האפשר. זה כולל סוכר לבן, חום, אורגני וכל מאכל המכיל אותם. כדאי לבדוק בתוית המזון האם הוא מכיל פרוקטוז, גלוקוז, גלקטוז, מלטוז, סורביטול, דבש, מניטול, מולסה, סירופ תירס, סירופ מייפל, סוכר תמרים, מלטודקסטין או לקטוז. כדאי גם לצמצם בפירות יבשים המכילים סולפור דיאוקסיד.
 • חשוב להמנע ממתיקים מלאכותיים כמו אספרטיים, אצולפאם K, סכרין וציקלמט. מחקרים מראים שחומרים אלה מזיקים בכמויות גדולות. ניתן להשתמש בממתיק טבעי ששמו סטיביה, אינו מכיל סוכר וניתן לרכוש בבתי טבע.

  אלכוהול

  יוגיסטים רציניים אינם שותים אלכוהול. לאלכוהול השפעה מדכאת על מערכת העצבים המרכזית ועל המח והרי אחת ממטרות תרגול היוגה היא שיפור הבריאות של מערכת העצבים ותהליך זה מושג ע"י תפקוד ועצבוב תקין של מערכת זו.

  בנוסף אלכוהול גורם לשינה לא טובה, המשפיעה לרעה על התרגול.

  יוגה גורמת לשכרון טבעי, ללא "הנג אובר" שאלכוהול אינו יכול להתחרות בו.

  • עקרון תזונתי נוסף לו ערך עליון בעיני היוגיסטים הוא אכילה איטית ולעיסת המזון עד שיוכל להחליק במורד הושט.

  עקרון זה אף חשוב יותר מסוג המזון הנאכל. לעיסה טובה מאפשרת עיכול קל יותר ומונעת ייצור רעלנים בגוף.

  השארת תגובה