מדידת הוצאה קלורית במנוחה – החוליה החסרה בטיפול בהשמנה

RMR) Resting Metabolic Rate)

בדיקת קצת מטבולי במנוחה, היא החוליה החסרה בהרכבת תוכנית אישית לירידה במשקל. בדיקת RMR מאפשרת התאמה מדויקת יותר של תוכנית הירידה במשקל למטופלי על פי מטרותיו האישיות ועל סמך הקצב המטבולי, הייחודי לו.
מדידות RMR חוזרות מאפשרות לעקוב אחר שינוים בקצב המטבולי בתהליך הירידה במשקל ובהתאם לכך ניתן לשנות את התוכנית ולמנוע עצירה בירידה ואת התסכול הכרוך בה. כמו כן, מדידת RMR חוזרת, תסייע בהרכבת תוכנית שמירה על המשקל לטווח הארוך.

הערכת RMR

נוסחאות לחיזוי הקצב המטבולי , כמו הנוסחה של האריס בנדיקט, אינן מתחשבות בשונות הבין אישית או בגורמים מבלבלים אחרים כגון: השמנה, הרכב גוף, גנטיקה, מצב הורמונלי, טיפולים תרופתיים וגורמים נוספים המשפיעים על המטבוליזם האישי, ולכן אינן יעילות להערכה פרטנית. התוצאות המתקבלות משימוש בנוסחאות אלה באוכלוסייה הסובלת מהשמנה, נעות בטווח טעות של עד 62%.

אופן הבדיקה

בדיקת ה-RMR מבוצעת בצום של 4 שעות לפחוץ, וללא פעילות גופנית לפחות 4 שעות לפני הבדיקה. במהלך הבדיקה המטופל נושם דרך המכשיר במשך 5-10 דקות, המכשיר מודד את כמות החמצן הנצרך, ועל בסיס נתון זה קובע את ה-RMR.
חשוב כי הבדיקה תבוצע במקום שקט ולאחר מינימום של 15 דקות מנוחה.

יתרונות המכשיר

מכשיר זה עמד במבחני וולידציה יותר מכל מכשיר קךורימטריה אחר, ונמצא אמין ומדויק. מהימנות המכשיר נבדקה ואומתה מול מכשיר ה-"gold standart" בקלורימטריה עקיפה: Douglas Bag במבוגרים ובילדים, כמו גם מול ה-Delta Trac ו-Sensormedics המשמשים לקביעת RMR בבתי חולים.